med Ditte Højgaard Andersen, Ingela Brimberg, Jørn Pedersen, Den Jyske Operas Kor, Aalborg Symfoniorkester, dirigent Per-Otto Johansson m.fl.
Kom til opera i det fri søndag den 12. august og nyd uddrag af bl.a. Mozarts Figaros bryllup, som også kan opleves på Den Jyske Opera i efteråret 2012.
Solisterne er Vibeke Kristensen, som kan opleves på Den Jyske Opera i Figaros bryllup som Susanna, Ingela Brimberg, som kan opleves på Den Jyske Opera som Tosca, Niels Jørgen Riis og Jørn Pedersen, som kan opleves som Figaro i Figaros bryllup og Scarpia i Tosca på Den Jyske Opera.
Medvirkende er ogsåDen Jyske Operas Kor, Aalborg Symfoniorkester og dirigent Per-Otto Johansen som dirigerer Figaros bryllup på Den Jyske Opera i den kommende sæson m.fl.
Dato og sted for Opera i Rebild
Søndag 12. august kl. 13-17.00 Naturscenen, Rebild Bakker, 9520 Skørping
Adgang fra kl. 9.30. Tag madkurven med.
Billetsalg
kr. 225,- i forsalg Kr. 195,- pr. person ved grupper over 10 personer Kr. 280,- ved indgangen Børn under 12 år gratis sammen med voksne